Our staff 2016-10-27T15:59:46+00:00

Principals

Megan Vickery, principal
Megan Vickery
Jessica Graham, associate principal
Jessica Graham
Associate principal

Office staff

Teri Oenning
Secretary
Margeen Lake
Enrollment Clerk
Kim Lively
Clerk/paraeducator

Kindergarten teachers

Carolyn Garton
Alison Gilliland
ReNai Joy
Anthony Shine
Corinne Vaughn

First-grade teachers

Nicole Dahlke
Brooke Hall
Grade 1/2 combo class
Jennifer Hughes
Maria Potter
Anne Wiley
Carrie Yang

Second-grade teachers

Amanda Baron
Laurie Barrett
Brooke Hall
Grade 1/2 combo class
Therese Kemp
Julie Sturtevant
Diana Taylor-Williams
Grade 2/3 combo Hi-Cap (formerly Challenge) program

Third-grade teachers

Lori Anderson
Darren Burke
Peter Dallman
Samantha Ebert
Grade 3/4 combo class
Erin Hart-Egert
Laura Nevenner
Diana Taylor-Williams
Grade 2/3 combo Hi-Cap (formerly Challenge) program

Fourth-grade teachers

Brandon Baker
Wesley Ballou
Samantha Ebert
Grade 3/4 combo class
Kathleen Laib
Donald Nissen
Grade 4 Hi-Cap (formerly Challenge) program

Fifth-grade teachers

Eleanor Cruise
Tamara Honeycutt
Jessica McCurdy
Grade 5 Hi-Cap (formerly Challenge) program
Charles Rainwater
Amy Surina

Specialists

Karlie Alban
Reading intervention teacher
Ben Bouton
Music teacher
Kari Brandt
Literacy facilitator
Colleen Chung
Reading intervention specialist
Neal Dorenbosch
Psychologist
Melissa Gilligan
Math intervention specialist
Keri Gomez
Reading intervention specialist
Karisa Ham
Nurse
Katie Hardy
Art teacher
Patricia Kelly
Counselor
Kris McMillen
Occupational therapist
Rachel Melo
Reading intervention teacher/culture and climate facilitator
Sarah Moll
Supported communication program teacher
Jose Del Moral
Fitness teacher
Sara Muñoz
Speech language pathologist
Kareah Nicoson
Music teacher
Karas Pillar
Learning support teacher
Linda Piller
Media center clerk
Dayna Robbins
ELL teacher
Evelyne Tumanoff
ELL teacher
Weslee Vann
Culture and climate facilitator
Deborah Wolf
Creative movement teacher
Jordi Yokers
Teacher librarian

Support staff: paraeducators

Christine Calentine
Olga Chuklanov
Brittney Hall
Evangeline Jones
Tracy Kinnan
Tasia Legan
Kim Lively
Russell Menenberg
Barry Meyer
Anabel Osorio
Michelle Pyles
Viktoriya Ruland
Lynnette Tovey

Nutrition services

Susan DeGrande
Cafeteria manager
Linda Coombs
Cafeteria assistant
Ashley Scott
Cafeteria assistant
Heather England
Cafeteria assistant
Lori Jacobs
Cafeteria assistant
Phyllis Fowler
Cafeteria assistant
Sonja Ausmus
Cafeteria assistant
Zoya Snigur
Cafeteria assistant

Building maintenance staff

Jim Newman
Building operator
Mike Raymore
Custodial assistant